Zbroja dekoracyjna z okresu romantyzmu MP/AH/94
Kategoria: Broń i uzbrojenie / Broń biała i uzbrojenie pasywne
- Nazwa:
- Zbroja dekoracyjna z okresu romantyzmu MP/AH/94
- Numer inwentarzowy:
- MP/AH/94
- Technika wykonania i materiał:
- blacha żelazna, trawienie kwasem
- Wymiary:
- 77 x 35,5 x 23 cm
- Właściciel:
- Muzeum Ziemi Prudnickiej
- Słowa kluczowe / tagi:
-
zbroja, zbroja dekoracyjna, romantyzm, replika uzbrojenia, hełm, kirys, kirasjerzy, wojsko
Zbroja dekoracyjna z okresu romantyzmu (XVIII/XIX wiek). Powstała w czasie gdy w Europie rozkwitło żywe zainteresowanie epoką średniowiecza. Wytwarzano wtedy wiele replik dawnego uzbrojenia, które eksponowano w bogatych posiadłościach.
Ta zbroja wzorowana jest na zbrojach kirasjerów z II połowy XVI wieku i pierwszej połowy wieku XVII. Jest to kompletny egzemplarz składający się z:
- hełmu kirasjerskiego z ruchomą zasłoną i zintegrowaną osłoną obojczyka;
- charakterystycznego kirysu (napierśnik i naplecznik), ukształtowanego tak, by zadane w niego pchnięcia lub celne strzały z broni palnej ześlizgiwały się na boki;
- zachodzących głęboko na kirys folgowych naramienników połączonych z naręczakami (opachy, nałokietniki, zarękawia);
- folgowych nabiodrków i nakolanników;
- pełnych, zamykanych na zawiasy nagolennic i sabatonów (folgowe osłony na stopy);
- pięciopalczastych rękawic płytowych;
Kirasjerzy byli rodzajem ciężko opancerzonej jazdy służącej w wojskach zachodnioeuropejskich. Podczas bitew posługiwali się zwykle bronią palną podjeżdżając szybko do wrogich szyków i wykorzystując taktykę zwaną karakolem (ostrzał przeciwników stojąc w kilku szeregach i zmieniając się kolejnością). W późniejszym okresie, w czasach Wojny Trzydziestoletniej, przejęli od husarii taktykę szarż z użyciem broni białej (choć zamiast długich kopii używali zwykle pałaszy, co było znaczną różnicą). Byli odtąd oddziałami służącymi do przełamywania linii wroga galopując pod ostrzałem, niemal bez możliwości manewru – mieli dwie możliwości: przełamać szeregi przeciwnika, lub zginąć.
Zbroja zdobiona jest motywami roślinnymi na niemal całej powierzchni. Prawdopodobnie wykonane zostały one w technice trawienia kwasem. Polega ona na pokryciu części metalu kwasoodporną substancją, a następnie wymoczeniu elementu w naczyniu z kwasem lub delikatniejszym nanoszeniu kwasu na powierzchnię. Po zakończeniu procesu wytrawiania element czyszczono. Części pokryte kwasoodporną substancją pozostawały nienaruszone, reszta zaś zyskiwała wgłębienia układające się w pożądany wzór.
Opracował: Michał Smoliński
Chcesz dowiedzieć się więcej o tym obiekcie lub poinformować pracowników Muzeum o ważnym fakcie?
Napisz do nas. Wyślij wiadomość na temat tego obiektu.