Rapier hiszpański z XVI wieku MP/AH/127
Kategoria: Broń i uzbrojenie / Broń biała i uzbrojenie pasywne
- Nazwa:
- Rapier hiszpański z XVI wieku MP/AH/127
- Numer inwentarzowy:
- MP/AH/127
- Technika wykonania i materiał:
- stal
- Właściciel:
- Muzeum Ziemi Prudnickiej
- Słowa kluczowe / tagi:
-
rapier, broń, broń biała, broń sieczno-kolna, jelec
Rapier to popularna od XVI wieku broń sieczno-kolna. Jest to zmodyfikowana forma miecza, która posiada przy rękojeści metalowy element zwany koszem. Zapewnia on dodatkową ochronę dłoni i pozwala na stosunkowo bezpieczną walkę bez noszenia ciężkich płytowych rękawic. Pierwsze modele rapierów posiadały szerokie głownie mieczowe, dopiero z czasem stawały się one coraz dłuższe i cieńsze. Nadal jednak rapier pozostawał bronią stosunkowo ciężką w porównaniu do szpad. Jego wygląd bywa mylący dla osób nieobeznanych z uzbrojeniem i może wydawać się lekki, jednak, nie był on lżejszy od typowych mieczy jednoręcznych, a przez swoją długość niejednokrotnie bywał bronią cięższą. Egzemplarze o wadze 1,5-1,8 kg nie są niczym niespotykanym.
Głownia tego rapiera posiada widoczne przewężenie przy jelcu, które ułatwia walkę z palcem wskazującym przełożonym ponad jelec. Taki rodzaj chwytu był znany już we wczesnym średniowieczu i widoczny jest choćby na przedstawieniach normańskich wojowników na pochodzącej z XI wieku tkaninie z Baeux. Tutaj jednak rapier posiada stalową osłonę w kształcie muszli, która zapewnia ochronę wysuniętego palca jakiej brakowało w broni średniowiecznej.
Z XVI i XVII wieku znanych jest wiele podręczników fechtunku traktujących o walce rapierem. Sztuka ta była kontynuacją średniowiecznych systemów walki mieczem znanych z traktatów powstających już od XIII stulecia.
Opracowanie: Michał Smoliński
Chcesz dowiedzieć się więcej o tym obiekcie lub poinformować pracowników Muzeum o ważnym fakcie?
Napisz do nas. Wyślij wiadomość na temat tego obiektu.