Rapier zachodnioeuropejski MP/AH/128
Kategoria: Broń i uzbrojenie / Broń biała i uzbrojenie pasywne
- Nazwa:
- Rapier zachodnioeuropejski MP/AH/128
- Numer inwentarzowy:
- MP/AH/128
- Technika wykonania i materiał:
- stal
- Właściciel:
- Muzeum Ziemi Prudnickiej
- Słowa kluczowe / tagi:
-
broń, broń biała, rapier, jelec, głownia
Rękojeść tego egzemplarza owinięta jest drutem, co dociąża rękojeść i przesuwa wyważenie rapiera w stronę jelca. Punkt wyważenia broni białej w zależności od potrzeb może znajdować się bliżej lub dalej jelca. Im bliżej niego się znajduje tym lepszą posiada się kontrolę nad bronią i szybsza jest możliwość reakcji, im dalej od jelca tym uderzenia zadawane głownią są mocniejsze – lecz kontrola nad bronią spada.
Dłoń w tym rapierze chroniona jest przez specyficzny element wykonany na wzór muszli. Zapewnia on częściową osłonę dłoni zarówno przed cięciami jak i pchnięciami – co także jest istotne, gdyż w przypadku ażurowych koszy rapierów możliwe jest zadanie pchnięcia w otwory pomiędzy prętami.
Jelec rapiera występuje tu w formie ozdobnej. Na krańcach posiada wykończenia w postaci zwierzęcych głów. Ma rzadko spotykany kształt, a dodatkowo powyżej niego umieszczony został element przypominający drugi jelec, lecz znacznie cieńszy, ukształtowany z blachy. To bardzo unikalne rozwiązanie w broni białej zapewnia jeszcze lepszą ochronę dłoni szermierza. Głownia jest sztywna i dość szeroka, pozwala na zadawanie zarówno mocnych ciosów jak i silnych pchnięć.
Opracowanie: Michał Smoliński
Chcesz dowiedzieć się więcej o tym obiekcie lub poinformować pracowników Muzeum o ważnym fakcie?
Napisz do nas. Wyślij wiadomość na temat tego obiektu.